Kurs Alfa

Kurs Alfa (gr. Alpha) jest narzędziem ewangelizacyjnym, którym może się posłużyć lokalna wspólnota wierzących, by wyjść do ludzi pozostających „na obrzeżach” czy na zewnątrz Kościoła i dać im szansę zaznajomienia się z fundamentami wiary chrześcijańskiej. [...]

Kurs Alfa jest propozycją duszpasterską w tym sensie, że oferuje najbardziej aktywnym członkom parafii zaangażowanie w proces ewangelizacyjny. W sensie ścisłym Alfa jest propozycją ewangelizacyjną, tzn. metodą, która pomaga wierzącym dotrzeć do niewierzących.

Kurs Alpha to składające się z 15 wykładów (spotkań), trwające 10 tygodni praktyczne wprowadzenie do chrześcijaństwa. Spotkania, które są bezpłatne,  odbywają się raz w tygodniu i trwają około 1,5 godziny. Kurs skierowany do pragnących poszerzyć swoje wiadomości o Jezusie, o Kościele, jak i poszukujących, stawiających pytania o Boga.

Cała idea kursu zrodziła się w kościele anglikańskim i została jako sposób głoszenia Ewangelii przeniesiona na grunt katolicyzmu i dostosowana do prawd wiary głoszonych przez katolików. Nazwę kursu - Alpha - Anglicy tłumaczą jako skrót pochodzący od :

A - anyone can come - każdy może przyjść, kto chce dowiedzieć się czegoś więcej o chrześcijaństwie.

L - learning and laughter - wspólna nauka i śmiech, który pozwala przełamać bariery i czuć się swobodnie.

P - pasta (czyli makaron) - wspólny posiłek pozwala zrelaksować się, stwarza przyjazną atmosferę.

H - help one another - pomagać sobie nawzajem.

A - ask of anything - pytać o wszystko - żadne pytanie nie jest zbyt naiwne i żadne nie jest zbyt trudne.

Sobota, III Tydzień Wielkanocny