Schola Liturgiczna

 wróć >>>

Konstytucja o liturgii zachęca do popierania i rozwijania działalności zespołów śpiewaczych. Mówi o tym także Instrukcja Episkopatu Polski o muzyce. Zadania scholi w liturgii określiło Wprowadzenie: "Wśród wiernych odrębną funkcję liturgiczną pełni zespół śpiewaków lub chór, którego zadaniem jest należyte wykonywanie przeznaczonych dla niego części, zależnie od rodzaju śpiewu oraz troska o to, aby wierni brali czynny udział w śpiewie".

Schola może intonować śpiew, wykonywać go na przemian z ludem lub podtrzymywać śpiew wiernych. Uczestnicząc w liturgii schola zwyczajowo zajmuje miejsce w pobliżu ołtarza, a osoby śpiewające winny stać zwrócone twarzami do niego i tak by nie rozpraszała uwagi uczestniczących w liturgii. "Należący do scholi muszą pamiętać, że nie są grupą koncertującą i popisującą się na tle liturgii, ale należą do danego zgromadzenia liturgicznego i sprawują świętą czynność".

Dlatego schola liturgiczna, gdy jej śpiew jest modlitwą nie może być porównywana do grupy artystów, którzy zwyczajowo swym występem wywołują wrażenia i efekty.

O roli, jaką winny zajmować muzyka i śpiew w liturgii więcej można przeczytać w dokumencie Kościoła - Konstytucji o Liturgii Świętej "Sacrosanctum concilium".

Msze św. spowiedź kancelaria

Msze święte

Niedziela

8:00

10:00

12:00

16:00

Dni powszednie

17:00

 

Spowiedź

przed każdą Mszą św.

 

Kancelaria 

pon.-czw. 16:00-16:50

pt. 18:00-19:00

sob. 9:00-10:00

¦więta

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Rok C, I
Druga Niedziela Adwentu

Fatima

Kamera z Fatimy

Kamera z Fatimy