Małżeństwo - teologia

Małżeństwo jest przymierzem (wspólnotą) mężczyzny i kobiety. Powstało ono z zamysłu Boga, który stworzył mężczyznę i kobietę i dał im nakaz, by się rozmnażali.

Celem małżeństwa jest dobro wspólne małżonków oraz zrodzenie i wychowanie potomstwa.

Cechami małżeństwa jest jedność, wierność i nierozerwalność („Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela”- Mt 19,6).

Małżeństwo chrześcijańskie jest znakiem, sakramentem Chrystusa i Kościoła. Udzielona w sakramencie małżeńskim łaska udoskonala ludzką miłość małżonków na wzór miłości Chrystusa do Kościoła, umacnia ich nierozerwalną jedność, daje moc wzajemnego przebaczania i pomagania, uświęca ich na drodze do życia wiecznego.

Nauczanie Kościoła: KKK 1601-1666; Paweł VI, Encyklika „HUMANAE VITAE”, O zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego, 25 lipca 1968 r.; „FAMILIARIS CONSORTIO” – posynodalna adhortacja papieża Jana Pawła II - O zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym, 22 listopada 1981 r.; Posynodalna adhortacja apostolska papieża Franciszka „AMORIS LAETITIA”, 19 marca 2016 r..

Wyrażenie „ślub kościelny” lub stwierdzenie "ksiądz daje ślub" kryją w sobie pewne nieporozumienie. Bowiem sakramentu małżeństwa udzielają sobie sami narzeczeni, którzy w obecności kapłana i dwu świadków oraz wiernych zebranych na tej uroczystości wypowiadają słowa przysięgi małżeńskiej: " Ja, N.. biorę ciebie, N.. za żonę (za męża) i ślubuję ci ..." po czym wymieniając obrączki, jak widoczny znak łączącej ich miłości małżeńskiej mówią: "Żono (mężu) przyjmij tą obrączkę, znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego."

Kapłan jako żywe narzędzie Chrystusa wypowiadając słowa: „Co Bóg złączył człowiek niechaj nie rozłącza”  - następnie dodaje: "Małżeństwo, któreście między sobą zawarli, ja powagą Kościoła Katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen."

¦roda, XX Tydzień zwykły Rok A, I Dzień powszedn