Bierzmowanie - przygotowanie

Zwyczajowo - lecz nie jest to zasada - do sakramentu bierzmowania przystępuje młodzież trzecich klas gimnazjum. Kandydaci przygotowują się przez dwa lata poprzez uczestnictwo w katechezie szkolnej i spotkaniach dla kandydatów w kościele (katecheza parafialna w pierwszą niedzielę miesiąca, po Mszy św. o godz. 10.00) oraz poprzez aktywny udział w życiu Kościoła i częste korzystanie z sakramentów świętych (Pokuta, Eucharystia).

Osoby spoza parafii powinny uzyskać pisemną zgodę od swojego Księdza Proboszcza i z nią zgłosić się do Księdza Wikariusza, przygotowującego w naszej parafii do tego sakramentu.

Świadek bierzmowania powinien odznaczać się następującymi przymiotami:

1. Być wierzącym i praktykującym katolikiem,

2. Należeć do Kościoła katolickiego i przyjąć trzy sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię,

3. Być wystarczająco dojrzały do spełniania tego obowiązku.

4. Nie być wykluczonym przez prawo od czynności w aktach kościelnych.

5. W przypadku, gdy sakrament Bierzmowania przyjmuje młodzież starsza lub osoba dorosła zaleca się, aby świadek był wiekowo starszy od przyjmującego sakrament.

Dla osób dorosłych kursy przygotowacze do sakramentu Bierzmowania odbywają się - z reguły raz w roku - na poziomie diecezji. W sposób szczególny winni to uwzględnić zamierzający zawrzeć sakramentalny związek małżeński, a które jeszcze nie przystąpiły do sakramentu Bierzmowania.

Termin udzielania sakramentu:

Ponieważ szafarzem sakramentu jest Ksiądz Biskup Diecezjalny lub w jego zastępstwie biskupi pomocniczy bądź księża infułaci konkretny termin Bierzmowania w parafii wynika z kalendarza posług opracowywanego przez kurię diecezjalną i zainteresowanym podawany jest niezwłoczenie po jego wyznaczeniu.

Wtorek, II Tydzień Adwentu Rok B, II Dzień Powszedn